קונצרטה

קונצרטה היא תרופה מן הידועות ביותר שמטפלת בסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז בדגש על היפראקטיביות (ADD ו (ADHD. אם אתם שואלים את עצמכם איך יכול להיות שזו תרופה ידועה במיוחד אבל מעולם לא שמעתם את השם, הסיבה לכך היא ששמה המסחרי הוא ריטלין. מדובר בתרופה המורכבת מחומר הנקרא מתילפנידאט המשמש כתרופה פסיכותראפית. פעולת קונצרטה היא על מערכת העצבים המרכזית, היא גורמת בו זמנית לתחושת עוררות ויכולת לגרום למטופל לשבת בשקט בריכוז ועוזרת גם להרגיע אותו במקרה והוא סובל מהיפראקטיביות.

ישנם כמה סוגי ריטלין שונים, כאשר הריטלין הרגיל מחזיק מעמד למשך 4 שעות והקונצרטה  משפיעה למשך 12 שעות. קיימות טבליות בארבעה מינונים – 18, 36, 27 ו-54 מ"ג חומר פעיל, כאשר כל טבלייה מכילה בנוסף גם כמות מסוימת של חומר בלתי פעיל.

יש לציין כי קונצרטה לא מטפלת בהפרעה עצמה אלא בתסמינים שלה. התרופה נחשבת לטיפול המהיר והאפקטיבי ביותר, הטיפול עוזר ללמידה, לשמירת קשרים חברתיים ולעבודה.

אך יחד עם היתרונות ישנן תופעות לוואי רבות ומשמיצות, ולכן בשנים האחרונות מתנהל וויכוח על השפעת התרופה על ילדים ועל מבוגרים ועל תופעות הלוואי הפחות נעימות שלה. עולה השאלה האם זה שווה את זה. תופעות הלוואי האפשריות של קונצרטה הן: קושי להירדם,  איבוד תיאבון, נשירת שיער, אי שקט ועצבנות, כאבי ראש, פריחה בעור, תחושת דכדוך, סרפדת, חום, הזעה, כאבי בטן, סחרחורת, ראייה מטושטשת, אובדן משקל, שינויי לחץ דם, בחילות והקאות, מצב רוח ירוד, התכווצות שרירים, יובש בפה, וכן הלאה.

קונצרטה ניתנת להשגה רק דרך מרשם רופא עקב תופעות הלוואי הללו. בשנים האחרונות קיימת תופעה של סטודנטים שמנסים להשיג קונצרטה באופן שאינו חוקי גם אם הם אינם סובלים משלל הפרעות קשב וריכוז. זאת מכיוון שהתרופה מאפשרת גם לאנשים ללא ההפרעה להתרכז יותר ולאורך זמן. זה מאוד לא מומלץ, ומאוד לא נכון להשתמש בה באופן זה, זה עלול להיות מסוכן כאשר לא קיימת בקרת רופא.

במקרה ויש לכם אבחון של הפרעות קשב וריכוז שווה להתייעץ עם הרופא שלכם לגבי קונצרטה.

פורום שאלות ותשובות בנושא הפרעות קשב וריכוז

יש לכם שאלה בנושא? רוצים להתייעץ עם מומחים בנושא? או לקרוא תשובות לשאלות שנענו?

כניסה לפורום שאלות ותשובות בנושא הפרעות קשב וריכוז

מאמרים נוספים בנושא הפרעות קשב וריכוז

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>